Není mnoho klientů, se kterými naše realitní kancelář spolupracuje po celou dobu své existence, jedním z nich je paní Ingrid Hradečná. Jsem potěšen, že přijala pozvání na tento rozhovor.

Vzpomenete si ještě na samotné počátky naší spolupráce?

Ano, samozřejmě. Psal se rok 2009 a my jsme společně s kolegou koupili bytový dům v Brně na rohu ulice Erbenova a Drobného. Z dnešního pohledu mohu říci, že se jednalo o docela odvážný krok, co se týče rozsahu budoucího záměru a taky dobu samotnou. Vzápětí totiž došlo ke korekci cen nemovitostí vlivem celosvětové bankovní krize. Nicméně v této době jsem se obrátila na realitní kancelář, kde jste pracoval, s požadavkem na prodej jednoho z bytů v tomto domě.

Měla jste s touto realitní kanceláří nějakou předešlou zkušenost?

Neměla. Na předešlých projektech jsem spolupracovala při prodeji s jinými realitními subjekty. Dnes musím říct, že jsem asi šla pouze kolem a napadlo mne, že se zeptám, zda evidujete konkrétní poptávku po podobné nemovitosti. Všechno se zdárně podařilo zrealizovat bez potřeby inzerce tak, jak bylo požadováno. 

Vzápětí jste začala chystat developerský projekt v tomto domě

Ano, co do objemu asi nejrozsáhlejší. Jednalo se o 10 bytových jednotek, které byly vybudovány z nevyužitých půdních prostor v této budově. Z předešlých projektů jsem měla dobrou zkušenost s projekční kanceláří, stavební firmou a konkrétními řemeslníky, což mi práci usnadňovalo.

 

Brno – Jezuitská 1

Jak probíhala rekonstrukce…?

Rekonstrukce budovy probíhala pod pečlivým dohledem památkové péče, což i pro mě byla nová zkušenost. Měla jsem sice z předchozích akcí zkušenost s památkově chráněnými objekty, ale zde byla míra zájmu a dohledu zástupců památkové péče velmi detailní. Obnova a restaurování barokní štukové fasády budovy mi sice vzaly hodně sil, ale pokud srovnám prostor a okolí před opravou a nyní, tak výsledek snad pro všechny stojí za to. V přízemí jsou, i díky Vaší realitní kanceláři, dvě provozovny pro návštěvníky centra – moderní pivnice Na Stojáka a raw bistro Forky’s a hlavně v teplých letních večerech je vidět, že prostory a okolí byly vráceny zpět „do života“ města.

Po zdárné rekonstrukci a obsazení budovy na Jezuitské se Vám tento model zamlouval natolik, že jste vyhledávala další podobné příležitosti.

To ani ne. Památky jsou pro mě srdeční záležitostí a budovu Štefánikova 1 u Lužáneckého parku – bývalý „tzv. Červený kříž“ jsem znala roky. Když jsem zjistila, že se nabízí k prodeji, nezbylo mi, než se do výběrového řízení přihlásit… Sám si můžete vzpomenout, když se v inzerci objevily nemovitosti v této oblasti, zjišťovala jsem u Vás, zda se nejedná o tuto budovu.

 

Brno – Štefánikova 1

Takže opět budova s bohatou historií

Ano, jedná se o secesní stavbu postavenou v roce 1886 -1887 stavitelem Josefem Nebehostenym pro bratry Berhnarda a Samuela Morgensternovy.  Jejich rodina pocházela z Mikulova, otec Florian podnikal v pivovarnictví. V roce 1847 založil pivovar se sladovnou v Králově Poli, poté postavil sladovnu na Nové ulici (dnešní Lidická) a další pivovar v Řečkovicích. Vlastní stavba byla dispozičně členěna jako soubor obytných a reprezentačních prostor rodiny Morgensternových a kanceláří firmy. Za domem se doposud nachází pozůstatky komplexu bývalého pivovaru Moravia se sladovnou, která byla jednou z prvních industriálních staveb v Brně.

Jak nyní probíhá rekonstrukce paláce Morgensternových?

Budova měla opravdu velmi zanedbanou údržbu. Do domu zatékalo, zatékání způsobilo poruchy fasády a značné škody v interiéru. Z uliční fasády opadávala omítka, dům celkově působil velmi zanedbaným a ošuntělým dojmem. V průběhu roku byla provedena obnova fasády uliční strany domu, klempířských prvků a renovace původních historických oken, dále výměna oken a vrat z dvorní části. Za finanční podpory Jihomoravského kraje a MMB došlo ke kompletní opravě mansardové střechy z uliční části. Nyní dokončuji obnovu interiérů, rekonstrukci elektroinstalace, vytápění, ZT, čeká mě oprava dvorní části fasády a střechy. Veškeré práce jsou prováděny rovněž pod kontrolou zástupců OPP MMB a NPÚ.

Jaké máte další plány s touto budovou?

Sklepní prostory byly dříve využívány jako restaurace, byla jsem oslovena mladými lidmi, že by zde rádi provozovali menší alternativní divadlo, snad se tedy záměr podaří a divadlo zde najde své návštěvníky. V přízemí mám představu jasnou.  Zde bych si přála prvorepublikovou kavárnu, vedlejší funkční celek se předběžně připravuje pro otevření lékárny. V patře jsou pak kancelářské prostory a buduje se rodinné centrum pro děti a rodiče s dětmi.

Na závěr mi ještě prozraďte, jaké další plány nosíte v hlavě

V tuto chvíli nemám skutečně kapacitu ani sílu přemýšlet nad něčím jiným. Před sebou mám ještě spoustu práce na Štefánikové i na Jezuitské, na které při těch nejnutnějších a nejrozsáhlejších rekonstrukcích nebyl prostor.  A plány se u mě většinou tvoří „za pochodu“  – přijetím příležitosti…

Já Vám vřele děkuji za dosavadní spolupráci a hlavně děkuji, že jste si udělala ve svém programu prostor na tento rozhovor, přeji Vám hodně úspěchů a správných rozhodnutí ve Vaší práci.

Také Vám děkuji za milé pozvání a těším se na další spolupráci.

Ing. Jaroslav Šilhavík

jednatel