Hypotéky dál zlevňují

1.12.2014 - Listopad přinesl další razantní snížení sazeb hypoték. Titulní index GOFI klesl na 2,43 %. Úrokové sazby padají již 12 měsíců v řadě. Nejvíce zlevnily 100% hypotéky, které se opět dostaly do hledáčku České národní banky, která zvažuje jejich omezení. Jaký dopad na trh by mělo toto opatření?

 

Listopad pokračoval v dosavadním trendu. Banky opět upravovaly úrokové sazby. A většinou směrem dolů . K přecenění úrokových sazeb tentokrát přistoupila Hypoteční banka, UniCredit Bank, Wüstenrot hypoteční banka, Expobank a Oberbank. Na předkampaňové hodnoty se vrátily sazby Raiffeisenbank. Cenové změny se týkaly jak fixních, tak variabilních sazeb a v obou případech došlo v listopadu k posunu absolutních minim, na které se klienti při splnění všech bankou vypsaných podmínek mohou dostat. Nabídková sazba u UniCredit Bank a Wüstenrot hypoteční banky nyní startuje na 1,79 %.

Výsledkem je další pokles indexů společnosti Golem finance s.r.o. (GOFI). Loni v listopadu nabízely banky 70% hypotéky v průměru za 3,12 % (měřeno indexem GOFI 70, který mapuje nabídky všech bank na trhu). Od té doby hodnota indexu bez přestání klesá a dostala se až na aktuální úroveň 2,43 %. Meziroční rozdíl činí 0,69 procentního bodu. V případě 2milionové hypotéky s 20letou splatností to znamená úsporu na měsíční splátce ve výši 682 Kč. Zatímco loni klient zaplatil 11 212 Kč, letos je to jen 10 530 Kč. Ale pozor, to není vše. Nebetyčný rozdíl vyvstane při srovnání dneška se situací před pěti lety. Tehdy 70% hypotéky banky v průměru nabízely za 5,48 %, čemuž odpovídala měsíční splátka 13 735 Kč. Klienti, kterým nyní dobíhá pětiletá fixace, díky tomu mohou na měsíční splátce ušetřit více než 3000 korun plus dalších 150 Kč za poplatek za správu úvěru, který většina bank mezitím zrušila.
 
100% hypotéky za 12 měsíců zlevnily o procento
A nezlevňují pouze 70procentní hypotéky. V případě hypoték s LTV mezi 70 – 85 % index GOFI85 meziměsíčně klesl o 5 setin na 2,58 %, čímž mimo jiné dosáhl říjnové úrovně "70"indexu průměrných variabilních sazeb. Asi není ani třeba zmiňovat, že i v případě indexu GOFI85 se jedná o další posunutí historického minima.

Největším skokanem několika uplynulých měsíců je však index 100% hypoték. GOFI 100 oproti říjnu klesl o 9 setin procenta a meziročně bez dvou setin o celé procento. Jeho aktuální hodnota činí 3,51 %. Přitom před pěti lety to bylo 6,36 %. Cenová atraktivita 100% hypoték a rostoucí obliba mezi klienty neušla pozornosti České národní banky. Ta již v úvodu letošního roku ve zprávě o finanční stabilitě zmínila možnost regulace 100% hypoték. Tento záměr nyní dostává zřetelnější obrysy a ČNB otevřeně hovoří o snížení maximálního limitu LTV. 

Luboš Svačina

Ozvěte se nám


Položky označené hvězdičkou * jsou povinné.

Využijte služeb bytového architekta a úvěrového poradenství ještě před rozhodnutím pro koupi nemovitosti. Zajímejte se u makléře o veškeré výhody.

© 2018 Rubiko – úvěry, bydlení, investice
Všechna práva na obsah tohoto webu vyhrazena